probiotyki

Korzyści z probiotyków – czy naprawdę probiotyki są dobre? – 9 rzeczy, które musisz wiedzieć

Nie wszyscy korzystają z probiotyków – przynajmniej tak dalece, jak możemy to teraz powiedzieć. Twoja potrzeba naturalnych suplementów probiotyków zależy od twojego zdrowia – pomimo tego, co producenci suplementów mogą ci powiedzieć. Probiotyki są świetne, jeśli Twój układ trawienny jest całkowicie bezużyteczny. Ale poza tym nie jesteśmy do końca pewni, jak nam pomagają… jeszcze.

Czy potrzebujesz przyjmować probiotyki, aby zachować zdrowie? Czy probiotyki mają jakieś korzyści zdrowotne – i czy istnieje ryzyko? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o probiotykach i twoim zdrowiu.

Historia probiotyków

Według Beneficial Microbes możliwe jest, że probiotyki istnieją już od 10 000 lat. Sfermentowane pokarmy często zawierają probiotyki. Bardziej popularne potrawy to:

  • Piwo
  • Ser
  • Jogurt

Te pokarmy probiotykowe nie są niczym nowym, choć prawdopodobnie były, jak wiele innych naukowych odkryć, przypadkowo odkryte.

Probiotyki są obecne w określonych rodzajach żywności od wieków. Nauka nie zawsze nazywała je po imieniu – lub używała ich tak jak teraz.

Według Narodowego Centrum Zdrowia Uzupełniającego i Integracyjnego , na początku XX wieku Elie Metchnikoff zaproponował, że niektóre bakterie znajdujące się w jogurcie mogą poprawić nasze zdrowie, jeśli zostaną skonsumowane.

Dopiero w połowie lat 90. środowisko medyczne zaczęło poważnie traktować tę koncepcję. Od tego czasu naukowcy próbowali odkryć potencjalne korzyści zdrowotne probiotyków (patrz na badania w Frontiers in Public Health ).

Producenci suplementów skorzystali z okazji, aby zachęcić konsumentów do wprowadzenia „dobrych” bakterii do przewodu pokarmowego, niezależnie od tego, czy potrzebowali suplementów-probiotyków.

Czym są probiotyki?

Zgodnie z Narodowym Centrum Zdrowia Uzupełniającego i Integracyjnego probiotyki są żywymi kulturami bakterii, które mają zmniejszać możliwe negatywne skutki szkodliwych bakterii w przewodzie pokarmowym.

Ważne jest, aby zachować zdrową równowagę „dobrych” i „złych” bakterii w jelitach, aby zachować zdrowie.

Podsumowanie: Probiotyki to żywe bakterie, które mogą pomóc zrównoważyć mikro biome w jelitach. Nauka nadal nie jest pewna wszystkich potencjalnych korzyści, ale wiemy, że probiotyki pomagają kontrolować wzrost „złych” bakterii i poprawiają trawienie u wielu ludzi.

Różnica między probiotykami a prebiotykami

Probiotyki i prebiotyki stosowane w tandemie mogą zarówno przynieść korzyści dla zdrowia układu pokarmowego.

Probiotyki to same żywe bakterie. Często znajdziesz probiotyki w fermentowanej żywności, takiej jak jogurt i niektóre produkty na bazie soi.

Prebiotyki są „pokarmem” dla probiotyków. Pomagają probiotykom rozwijać się w układzie pokarmowym, prowadząc do bardziej kontrolowanego wzrostu potencjalnie szkodliwych bakterii. Prebiotyki to nieulegające trawieniu węglowodany, które wraz z probiotykami mogą być korzystne dla układu pokarmowego .

Według Academy of Nutrition and Dietetics “Eat Right” , można uzyskać prebiotyki, jedząc zwykłe pokarmy, takie jak banany, czosnek, szparagi, soja, karczochy i produkty pełnoziarniste.

Podsumowanie: Probiotyki to bakterie, które promują zdrowy, dobrze zrównoważony przewód pokarmowy. Prebiotyki są „pokarmem”, który pozwala na rozwój probiotyków i utrzymanie zdrowego przewodu pokarmowego.

Najlepszy czas na przyjmowanie probiotyków

Istnieją dwa sposoby przyjmowania probiotyków – za pośrednictwem suplementu probiotycznego z dietą lub spożywania pokarmów zawierających szczepy probiotyków.

Możesz zażywać probiotyki w postaci suplementu, ale musisz odrabiać lekcje, zanim wybierzesz odpowiedni suplement. Każda marka suplementów probiotycznych jest inna i to, które kupujesz, zależy od przyczyny przyjmowania probiotyków.

Sprawdź etykietę każdego suplementu (lub stronę internetową, jeśli etykieta nie pomaga), aby określić następujące elementy:

  • Szczep bakteryjny produktu
  • Liczba żywych bakterii w produkcie (przed jego wygaśnięciem)
  • Zalecana dawka
  • Firma i jej dane kontaktowe.

Dowiedz się wszystkiego, co możesz o suplemencie probiotycznym przed podjęciem czegokolwiek. Jeśli nie masz pewności, czy dodatek przyniesie Ci korzyść, czy też nie możesz bezpiecznie spożywać, porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia.

Wiele fermentowanych pokarmów zawiera żywe szczepy bakterii, które mogą przynieść korzyści jelitowi. Zgodnie z Healthline , jogurt, tempeh, miso, kimchi, kefir i chleb na zakwasie są łatwo dostępnymi produktami zawierającymi probiotyki.

Upewnij się, że czytasz etykiety żywności w ten sam sposób, w jaki (miejmy nadzieję) czytasz etykiety suplementów diety. Skuteczne pokarmy probiotyczne zawierają „żywe, aktywne kultury”.

Podsumowanie: Możesz dostać probiotyki poprzez jedzenie pewnych fermentowanych pokarmów lub przyjmowanie suplementów probiotycznych. Przeczytaj uważnie etykiety każdego z nich, aby upewnić się, że spożywasz odpowiednie szczepy probiotyczne w prawidłowych zalecanych ilościach. „Chociaż probiotyki często znajdują się w chłodzonej części sklepu spożywczego, chłodzenie nie jest wskazaniem dobrej jakości probiotyku. W rzeczywistości jest to znak bardzo słabego probiotyku. ”Stwierdza Leah Segedie, założycielka Mamavation.

Zalety probiotyków

Naukowcy wciąż zanurzają się w możliwe korzyści płynące z probiotyków , zarówno w żywności, jak iw formie suplementów. Wiemy jednak, że probiotyki mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu zakażeń drożdży i zakażeń dróg moczowych oraz w zmniejszaniu objawów przeziębienia i grypy.

Probiotyki mogą również przynieść korzyści układowi trawiennemu, gdy wychodzisz z infekcji, która wymaga leczenia antybiotykami.

Lekarze często przepisują probiotyki wraz z antybiotykami, aby zapobiec biegunce i innym związanym z żołądkiem działaniom niepożądanym. Podczas gdy antybiotyki zabijają wszystkie bakterie w jelitach – zarówno dobre, jak i złe – probiotyki uzupełniają układ trawienny zdrowymi bakteriami, które utrzymują jelita w kształcie w trakcie leczenia (patrz badanie w Journal of Family Practice ).

Należy pamiętać, że korzyści probiotyczne są specyficzne dla szczepów bakteryjnych. Jeśli na przykład zażywasz probiotyk dla problemów trawiennych, takich jak biegunka, upewnij się, że zakupiony probiotyk zawiera raport Lactobacillus GG, Harvard Health i Journal of Clinical Gastroenterology .

Skonsultuj się z lekarzem przed wyborem suplementu, aby upewnić się, że wprowadzasz szczep, który będzie najbardziej skuteczny w danych okolicznościach.

Czy probiotyki są bezpieczne?

Suplementy probiotyczne są znacznie bardziej ryzykowne niż probiotyki, które można uzyskać ze sfermentowanej żywności. Suplementy zwykle nie powodują szkód, ale nie są monitorowane w taki sam sposób jak żywność i leki.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) klasyfikuje suplementy probiotyczne jako suplementy diety, a nie żywność.

W rezultacie producenci nie muszą wymieniać dokładnych składników w tych suplementach.Odpowiadają za „regulowanie” własnych produktów pod kątem jakości i bezpieczeństwa.

Niestety oznacza to, że niektóre suplementy probiotyczne mogą nie zawierać znacznych ilości szczepów bakteryjnych, jak reklamowano. Mimo wszystko, może się okazać, że zapłacisz za produkt, który w rzeczywistości nie zawiera oczekiwanego składnika.

Wiele badań probiotycznych (np. Nutrients) stwierdza, że ​​większość dowodów wskazuje na korzyści zdrowotne związane z trawieniem, chociaż wykazano potencjał otyłości.

Podsumowanie: FDA nie bierze udziału w procesie zatwierdzania suplementów probiotycznych.Wkraczają tylko wtedy, gdy produkt wymaga dokładnego zbadania, co zwykle zdarza się po tym, jak klienci zaczynają zgłaszać niepożądane skutki uboczne.

Probiotyki oraz efekty uboczne

Dla przeciętnego, zdrowego osobnika, jakiekolwiek probiotyczne skutki uboczne wydają się być łagodne i ograniczone do trawienia. Na przykład wzdęcia i gaz są częstymi wczesnymi skutkami ubocznymi stosowania probiotyków.

Ważne jest, aby nigdy nie zażywać więcej probiotyków niż zaleca dawkowanie suplementu. Spożywanie zbyt wielu suplementów probiotycznych może spowodować przerost bakterii w jelicie cienkim (SIBO), co według US News & World Report powoduje nadmierne wzdęcia i gaz.

Aby w jak największym stopniu zapobiec skutkom ubocznym probiotyków, zarówno łagodnych, jak i cięższych, rozpocznij od niskich dawek i stopniowo zwiększaj spożycie. Gdy to zrobisz, powinieneś monitorować, jak się czujesz.

Jeśli zaczniesz odczuwać objawy negatywne, rozważ rozmowę z wykwalifikowanym dietetykiem lub pracownikiem służby zdrowia o swoim pragnieniu stosowania probiotyków. Mogą pomóc Ci wybrać suplementy diety, które pasują do Twoich potrzeb, jednocześnie zapewniając Ci komfort, bezpieczeństwo i zdrowie.

Co mówią użytkownicy

„Właśnie zacząłem brać te probiotyki. Do tej pory czuję się trochę bardziej energetyzowana, a mój brzuch wydaje się lepiej radze sobie z jedzeniem.

Piotr

„Nigdy nie zauważam niczego z probiotykami z półki i kupiłem wiele różnych produktów. Myślę, że Kefir lub jogurt to wszystko, czego potrzebuję.”

Patrycja

„Sprawił, że byłem wyjątkowo mdły za każdym razem, gdy brałem probiotyki”.

 Marek
 

Wnioski na temat probiotyków

Nadal wiele nie wiemy o roli, jaką probiotyki odgrywają w naszym długoterminowym zdrowiu. Podobnie jak wiele innych niepewności w świecie żywienia, umiarkowane ilości prawdopodobnie cię nie skrzywdzą, ale zbyt wiele może zaszkodzić.

„Wiele osób spożywa probiotyczne jedzenie, takie jak jogurt, aby nakarmić mikro-biome jelit. Chodzi o to, aby karmić dobre bakterie w naszych jelitach, które pobierają składniki odżywcze z pożywienia. Ale zdrowsze i bardziej bezpośrednie podejście polega na karmieniu zdrowych mikrobów tym, co chcą jeść – dużej ilości błonnika! Nie ma błonnika w jogurcie ani innych produktach zwierzęcych, takich jak mięso, ryby, jajka i ser. Zamiast tego skup się na Fabulous Five: warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona. Włókno z tych roślin odżywia mikroby, które utrzymują Twoją chudość. Twój mikro-biome jelit reaguje szybko, więc jutro przygotuj swoje ciało na zdrowie, jedząc błonnik dzisiaj. ”- mówi Linda Watson, dietetyk roślinny i założyciel Cook for Good .

Jeśli cierpisz na problemy trawienne lub walczysz z infekcją, probiotyki mogą stać się twoim najlepszym przyjacielem – i nie ma w tym nic złego!

Podobnie jak w przypadku każdego luźno regulowanego produktu, należy zachować ostrożność podczas przyjmowania suplementów probiotycznych. Przed podjęciem suplementów, które można kupić bez recepty, zawsze rozmawiaj z dietetykiem lub lekarzem. Aby uzyskać możliwie najzdrowsze jelita, należy utrzymywać dietę bogatą w błonnik, białko i zdrowe tłuszcze, a także ograniczyć spożycie rafinowanego cukru do minimum.

Dodaj komentarz